Top banner
zpět na homepage
Cesta na Mars
Kategorie: Herní politiky EU

Cesta na Mars

Evropská spolupráce na vesmírném programu se datuje již od 70. let. Teprve až v posledních letech se však spolupráce začala zintenzivňovat. Evropská vesmírná agentura (ESA) je mezivládní organizací, jejímž členem je 18 států včetně České republiky (od roku 2008), další státy mají zájem se jejími členy stát. ESA se podílí na výstavbě mezinárodní vesmírné stanice ISS, na budování evropského navigačního systému Galileo a vysílá na oběžnou dráhu kolem Země meteorologické a telekomunikační družice. V současné době je však pilotním projektem ESA projekt cesty na Mars – projekt Aurora.

mars

Cestě na Mars bude předcházet ještě rozsáhlý výzkum a samotná cesta se neuskuteční dříve než před rokem 2030. V současné době ESA vysílá na Mars průzkumné sondy. Později by také měla přibýt základna na měsíci. ESA má ve svém úsilí oproti americké NASA značnou nevýhodu, neboť má pouze čtvrtinový rozpočet. Na druhou stranu, když se k rozpočtu ESA přidají rozpočty jednotlivých evropských států na vesmírný výzkum, tak se již jedná o srovnatelnou částku, jako má k dispozici NASA.

Investice do vesmírného výzkumu se z dlouhodobého ekonomického pohledu vyplácejí. Vesmírné technologie jsou velmi dobře aplikovatelné na zemi a zásadním způsobem umožňují technologický rozvoj ekonomiky. V neposlední řadě je cesta na Mars a vlastní evropský vesmírný výzkum otázkou značné mezinárodní prestiže. Cíl dostat se na Mars již deklarovaly Spojené státy, Evropská unieČína.

Na druhou stranu by pro členské země projekt cesty na Mars znamenal značné finanční zatížení. Dá se také očekávat, že by se mezi nimi vedly spory v otázce umístění velitelství operace, kosmodromu, nebo například volby dodavatelů pro tento projekt. Největší spor by se ale pravděpodobně týkal volby astronautů, respektive jejich národnosti. Kritici také namítají, že pro EU je mnohem výhodnější spolupráce s NASA, která přináší stejné výsledky za menší náklady.

Odkazy:

oficiální stránky Evropská kosmické agentury (anglicky)
http://www.esa.int
Program Aurora (anglicky)
http://www.esa.int/esaMI/Aurora/
Generation Europe, o.s. neodpovídá za obsah externích internetových stránek.